Bojerowe Mistrzostwa Polski, Europy i Świata

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Wyjazd zimą na Mazury wcale nie musi być szalonym pomysłem. Albo… właśnie niech będzie szalony! Wszak nic tak nie poprawia humoru, zwłaszcza w czasie, krótkich, zimowych dni jak odrobina szaleństwa.

I niech to będzie… wyjazd na żagle, „latające” żagle. Naprawdę! Bojer czyli ślizg lodowy to jednostka napędzana siłą wiatru, gdzie pędnikiem jest żagiel (rzadziej płat lotniczy),poruszająca się na płozach po zamarzniętych zbiornikach wodnych. O ślizgającym się bojerze mówi się że „lata”. Lata ich szczególnie dużo na Bojerowych Mistrzostwach Polski, Europy i Świata w klasie MONOTYP XV czyli podczas najważniejszej zimowej imprezy na Mazurach.

Odbywa się ona w lutym i marcu na odpowiednio zamarzniętych jeziorach. W 2015 r. zorganizowano ją w Rydzewie, na Jeziorze Niegocin po raz kolejny. I naprawdę było na co patrzeć. Ślizgi klasy Monotyp XV, mimo że niezbyt lekkie i małe (ich załogę tworzą dwie osoby) nierzadko osiągają prędkość oscylującą wokół 130 km/h! Towarzyszy temu mrożący krew w żyłach świst wiatru i stukot płóz o lód. Coś fantastycznego!


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja