Festiwal Kultury Kresowe

Wakacyjną wizytówką Mrągowa jest również sierpniowy Festiwal Kultury Kresowej. Jest on wielkim świętem kresowiaków, którzy na stałe mieszkając na Białorusi, Litwie, Łotwie i Ukrainie, raz w roku spotykają się w Polsce, by swym rodakom śpiewem, tańcem, wierszem, dziełem sztuki czy kresową potrawą opowiedzieć o swej kulturze, pokazać jej bogactwo, tchnąć w pojęcie „kresy” nowe życie.

Przez 3 dni festiwalu odbywają się występy zespołów pieśni i tańca, kapel oraz chórów. Towarzyszą temu wystawy plastyczne, fotograficzne, rękodzieła, wieczory poetyckie, kiermasze i degustacje kresowych potraw. Punktem kulminacyjnym programu jest koncert galowy w mrągowskim amfiteatrze. Festiwalowe wydarzenia transmitowane są w TVP 2 i TV Polonia.

Festiwal Kultury Kresowej powstał w 1995 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, natomiast jego celem jest przybliżenie i popularyzacja kultury polskiej z obszaru Kresów Wschodnich. Głównym organizatorem wydarzenia jest mrągowskie Centrum Kultury i Turystyki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz