Szlak kajakowy na rzece Krutyni

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w regionie, a przy tym uważanym za jeden z najpiękniejszych w Polsce jest szlak biegnący rzeką Krutynią na terenie gminy Mikołajki i Ruciane-Nida. W roku 2009 wyróżniony jaka Najlepszy Produkt Turystyczny Warmii i Mazur.

Działacz i pisarz mazurski Karol Małłek powiedział nawet, że „kto nie zna Krutyni, ten nie widział Mazur”. Szlak mierzy sobie ponad 100 km (ale 60% szlaku to woda stojąca) jest szlakiem łatwym. Prowadzi przez kilkanaście jezior połączonych krótkimi rzekami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Teren przez jaki wiedzie jest mocno pofalowany. Najwyższe wzniesienie (211 m n.p.m.) znajduje się w dorzeczu Krutyni, koło wsi Warpuny, a najniższe (116) przy jeziorze Bełdany. Początek szlaku znajduje się w położonych 57 km na południowy zachód od BogaczewaSorkwity nad Jeziorem Lampackim.

Tam także można wypożyczyć niezbędne kajaki w Stanicy Wodnej PTTK , w cenie od 22 zł do 45 zł za dzień.

Dalej szlak wiedzie m.in. przez Jezioro Dłużec, Jezioro Białe, Jezioro Gant, wieś Babięta, Jezioro Zyzdrój Wielki, Jezioro Spychowskie, Jezioro Zdrożno, Jezioro Uplik, Jezioro Mokre, wieś Zgon, Jezioro Krutyńskie, wieś Krutyń, wieś Wojnowo, Jezioro Gardyńskie, Jezioro Bełdany.

Cennik

Wypożyczenie kajaku od 22 zł do 45 zł za dzień.

Wypożyczenie roweru wodneg: 50  zł /dzień, 10zł - 1 godzina

Wypożyczenie łódki wiosłowej: 25  zł/ dzień, 5 zł - 1 godzina

Mini przewodnik

Jak twierdzą niektórzy - dopiero przebycie całego, liczącego ponad 100 km szlaku (wariant proponowany przez lokalne PTTK ma 101 km, ale są dłuższe) po Krutyni pozwala na docenienie w pełni mazurskich uroków. Trasa jest łatwa i przyjemna, w większości prowadzi przez spokojne wody jezior. Długość trwania tej niezwykłej wyprawy może przekroczyć 10 dni.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja