Szlak kajakowy rzeką Sapiną

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nieopodal Bogaczewa, bo w pobliżu wsi Kruklin oddalonej od niego 23 km na północny wschód (drogą przez Rydzewo) przebiega szlak kajakowy rzeką Sapiną.

Rozciąga się na długość 34 km i jest szlakiem łatwym czyli występują na nim nieznaczne bystrza, mielizny i łatwe do pokonania zakręty. Trasa rozpoczyna się na Jeziorze Kruklin z rezerwatem ornitologicznym, dalej wiedzie przez Jezioro Patelnia, wieś Kruklanki, Jezioro Gołdopiwo, Jezioro Wilkus uważane za najładniejsze na trasie, Jezioro Pozezdrze, Jezioro Stręgiel, Jezioro Święcajty.

Jest niebywale malownicza jak cała Sapina, z którą związana jest legenda o zatopionym w niej osobliwym skarbie.

Otóż, jedno ze wzgórz nad Sapiną służyło swego czasu za szubienicę. Na rosnącej na nim sośnie wieszano rozmaitych rzezimieszków. Miejscowych martwiły dziwne odgłosy dochodzące w tamtej okolicy spod ziemi. Wszyscy wiedzieli wszak, że dusze powieszonych szubrawców natychmiast zabiera diabeł do swego królestwa, gdzie przepadają bez wieści.Postanowili więc pójść na górę, wykopać w niej dół i sprawdzić źródło tajemniczych odgłosów. O pomoc poprosili leciwego mędrca mieszkającego w leśnych ostępach, w okolicach wsi Kuty. On wskazał gdzie należy kopać. Gdy natrafiono na ceglany mur a potem lochy, starzec zszedł do nich a po wyjściu oznajmił, że kryje się tam ogromna skrzynia z wielkim skarbem i mały trzos, który pragnie dla siebie zatrzymać Ludzie wyciągnęli skrzynię z trzosem, ledwo załadowali je na wóz, ale z zachłanności zabronili zbliżać się do nich starcowi. Wtem skrzynia zsunęła się z wozu i zaczęła staczać się w dół do rzeki. Nikt nie był w stanie jej zatrzymać. Wpadła z hukiem do wody i na zawsze zniknęła w jej głębinach. A chciwi ludzie stracili ogromny majątek wraz z trzosem, w jakim kryły się ponoć zaczarowane rękawiczki, przy pomocy których mędrzec mógł uzdrawiać ludzi i zwierzęta. Kto wie, może ktoś przemierzający Sapinę kiedyś je na dnie rzeki odnajdzie.

Mini przewodnik

Licząca 34 km urokliwa trasa, wiodąca przez ciekawe jeziora - m.in. stanowiące rezerwat ornitologiczny Kruklin, a także Patelnię, Gołdopiwo, wyjątkowo ładne Pozezdrze, Stręgiel i na końcu Święcajty. Szlak zalicza się do łatwych, rzeczny nurt i zakręty nie sprawiają poważnych problemów. A nuż uda się trafić na legendarny skarb, jaki ma czekać na dnie Sapiny?


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja